Сећање на жртве Холокауста

Поводом обележавања дана сећања на жртве Холокауста, дана 26.01.2023. године сви ученици су на првом часу имали прилику да се кроз текст, који је припремио наставник историје, Младен Томашевић, упознају почињеним злочинима током Другог светског рата. Ученицима је, такође, приказан кратак филм о страдању Ане Франк и њене породице.

Холокауст, или како га Јевреји називају Шоа, представља геноцид према Јеврејима који је са циљем уништења свих Јевреја осмишљен, систематски планиран и изведен од стране немачких нациста и њихових сарадника широм окупиране Европе у периоду од 1933 – 1945. У ширем смислу данас Холокауст обухвата, поред Јевреја, злочине нациста против словенских народа, Рома, политичких противника, ментално и физички оболелих. Током Холокауста убијено је око 6 милиона Јевреја, нису поштеђена ни деца. По доласку на власт нацисти су донели расне законе који су довели до дехуманизације Јевреје. Они су обележавани, отпуштани, имовина им је одузимана, ограничена им је слобода кретања и на крају су одвођени у логоре. Тамо су коришћени као робовска радна снага где су у тешким условима радили често до смрти. Постојали су и посебни логори смрти где је погубљен велики број Јевреја. Најпознатији такав логор био је Аушвиц, у данашњој Пољској. Управо се ослобађање Аушвица од стране Црвене армије 27. јануара 1945 године обележава као Међународни дан сећања на жртве Холокауста, према одлуци Генералне скупштине Уједињених нација. Савезнички војници који ослобађају логоре били су згрожени стањем преживелих логораша. Али у тренутку када савезници ослобађају територије под немачком контролом, већина европских Јевреја је већ убијена. Као што је написао логораш и историчар Шмуел Краковски „за нас, победа је стигла прекасно, сувише прекасно“.